Grafika rastrowa

Wady i zalety grafiki rastrowej

Druga pod względem popularności, obok grafiki wektorowej, grafika rastrowa pomimo swoich oczywistych wad, posiada również niezaprzeczalne zalety.

Narodziła się wraz z powstaniem pierwszych monitorów wyświetlających obraz generowany przez wczesne układy graficzne komputerów. Dziś wykorzystywana jest również w urządzeniach peryferyjnych na przykład w drukarkach.

Grafika rastrowa

Grafika rastrowa oferuje duże bogactwo barw, poziomów nasycenia i kontrastu, a więc idealnie wręcz nadaje się do fotografii cyfrowej. Nie dziwi zatem fakt, że profesjonalni fotograficy korzystają wyłącznie z obrazów grafiki rastrowej. Takie pliki bardzo łatwo się retuszuje czy koryguje, a obraz wiernie oddaje rzeczywistość. Popularność grafiki rastrowej sprawia, że dostępnych jest bardzo wiele programów do jej obróbki.

Największą wadą grafiki rastrowej jest utrata jakości, która występuje na przykład podczas powiększania obrazu. Dyskwalifikuje to ten rodzaj obrazów do wielkoformatowych wydruków. Poważnym ograniczeniem są również bardzo duże rozmiary plików grafiki rastrowej.

Grafika rastrowa – wady i zalety

Niezależnie od tego, gdzie grafika rastrowa zostanie użyta, zawsze musi zostać właściwie przygotowana, aby wywołać zmierzony efekt. Przydają się do tego najpopularniejsze programy do obróbki grafiki. Warto również pamiętać o możliwości kompresji plików rastrowych, szczególnie w przypadku optymalizacji na przykład sklepu internetowego.

Chociaż grafika rastrowa powstała w latach 70. ubiegłego stulecia, ten blisko półwieczny wynalazek wciąż ma się całkiem dobrze i wcale nie zanosi się na to, aby miał odejść do lamusa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *