Grafika wektorowa

Plusy i minusy grafiki wektorowej

Grafika wektorowa opiera się przede wszystkim na formułach matematycznych. Określają one położenie współrzędnych na powierzchni. W formułach zawarte są informacje dotyczące kształtu, położenia, a także barwy. Zależności matematyczne dotyczą figur geometrycznych – to właśnie one tworzą grafikę wektorową. Oczywiście ma to swoje wady i zalety, które opisano poniżej.

Plusy grafiki wektorowej


Grafika wektorowa zwykle stosowana jest podczas projektowania gier komputerowych. To doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy chcemy zawrzeć niewielką ilość szczegółów. Warto podkreślić, że grafika wektorowa waży mniej, niż rastrowa. Pliki z grafiką wektorową ważą mniej, jeśli porównamy je z plikami zawierającymi obrazy w tradycyjnym formacie (np. JPG, BMP, GIF). To samo dotyczy wszelkich animacji np. prezentacji flash.
Kolejnym plusem grafiki wektorowej jest niezmienna jakość. Oznacza to, że obraz nie traci swojej jakości podczas skalowania. Daje to większą swobodę podczas tworzenia grafiki. Można lepiej kontrolować położenie, a także wygląd elementów.

Minusy grafiki wektorowej


Wadą grafiki wektorowej jest to, że nie można za jej pomocą stworzyć obrazu przypominającego rzeczywistość. Właśnie dlatego jest ona stosowana tylko wtedy, gdy nie oczekuje się fotorealizmu. Nie będzie to również dobra opcja, jeśli tworzymy grafikę z dużą ilością szczegółów. Wpływa to negatywnie głównie na wagę plików. Warto również wspomnieć o czasie renderowania obrazu – może być on dłuży, niż w przypadku grafiki rastrowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *