Inne

Na czym polega usuwanie kurzajek z pomocą kantarydyny?

Kantarydyna jest stosowana od ponad 2000 lat – zarówno w medycynie ludowej, jak i tradycyjnej. Była używana w Chinach do celów leczniczych, w tym czyraków, wrzodów, była też stosowana jako środek przeciwnowotworowy, doustnie. W Europie pojawiła się w 50 do 100 n.e. Od dawna cieszy się też niesławną reputacją bycia afrodyzjakiem – jest szerzej znana jako hiszpańska mucha. Z powodu jej toksyczności koniec końców kantarydyna powinna być ograniczana wyłącznie do stosowania miejscowego.

Dlaczego usuwanie kurzajek z pomocą kantarydyny ma sens?

Kantarydyna może być bezpiecznie i skutecznie stosowana na brodawki typu kurzajka, nawet te które wydają się bardzo trudne do leczenia. Co więcej, jeśli chodzi o usuwanie kurzajek ma wyraźną przewagę nad innymi metodami destrukcyjnymi. Dzięki jej miejscowej aplikacji ograniczonej do samej kurzajki – nie jest wymagane wstrzyknięcie środka znieczulającego. Sama aplikacja jest bezbolesna. Jest to szczególnie przydatne, jeśli chodzi o leczenie brodawek u dzieci i wrażliwych na ból dorosłych. Kolejną zaletą jest to, że nie ma ryzyka powstania blizn, ponieważ kantarydyna nie wykracza poza komórki naskórka.

Jak dokładnie leczy się kurzajki kantarydyną?

Chodzi o zniszczenie skóry, w której żyje wirus. Krioterapia może być skuteczna na brodawki, ale mniej skuteczna niż kantarydyna stosowana bezpośrednio na brodawki podeszwowe. Zabieg ten może być bolesny, ale zazwyczaj nie wymaga się znieczulenia miejscowego. Krioterapia może wymagać powtórzenia zabiegi i może powodować przebarwienia skóry. Inne zabiegi obejmują elektrochirurgię, wycięcie, leczenie laserowe, czy zastrzyki. Immunoterapia – gdzie na kurzajki nakłada się substancję chemiczną w celu wytworzenia reakcji układu odpornościowego też jest opcją. Sama kantarydyna jest z powodzeniem stosowana w tym leczeniu już od ponad 60 lat. Zastosowanie kantarydyny jest najczęściej w formie produktu złożonego w połączeniu z podofilotoksyną i

kwasem salicylowym. Stężenia mogą się nieznacznie różnić, ale to właśnie ta mieszanka zwykle okazuje się najskuteczniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *