Inne

Jakie są narzędzia dentystyczne?

Większość osób przynajmniej raz w swoim życiu była w gabinecie stomatologicznym. Już od progu w oczy rzuca się fotel oraz stolik, na którym znajduje się mnóstwo różnych akcesoriów. Co znajduje się na tym stoliku?

Jakie narzędzia stomatologiczne są najczęściej używane?

Do narzędzi, które stomatolog używa w swojej pracy każdego dnia zalicza się te, które służą diagnozowania stanu zębów, przyzębia i jamy ustnej. Niektóre z tych narzędzi mogą zostać wykorzystane także przy pewnych zabiegach. Narzędziem, po które lekarz stomatolog sięga diagnozując pacjenta jest zgłębnik. Jest to narzędzie o podłużnym kształcie zakończone ostrą końcówką. Zakres zastosowań zgłębnika jest bardzo szeroki. Stosuje się go, aby ocenić stan powierzchni zęba, twardość, gładkość i szczelność wypełnienia. Zgłębnikiem można też sprawdzić wrażliwość zęba na bodźce.

Jakie dodatkowe narzędzia znajdują się w gabinecie stomatologicznym?

Lusterka to kolejna grupa narzędzi stomatologicznych. Zbudowane są one ze zwierciadła i rękojeści. Zwierciadło może być płaskie, wypukłe, wklęsłe bądź wypukło-wklęsłe. Lusterka stomatologiczne dostępne są w różnych rodzajach. Mogą być powiększające, płaskie, przednio- i tylnopowierzchniowe. Do ich produkcji wykorzystywana jest stal nierdzewna chirurgiczna. Do narzędzi wykorzystywanych na co dzień zalicza się także pęsety. Są wykorzystywane do chwytania niewielkich przedmiotów, do przenoszenia, umieszczania i wyjmowania z jamy ustnej pacjenta wacików i tamponów.

Do czego służą kleszcze?

Kleszcze to narzędzia stomatologiczne wykorzystywane przy ekstrakcji zębów. Kleszcze dentystyczne zbudowane są z dźwigni i dzioba. Dźwignia to inaczej długa na 17,5 cm rękojeść. Dzioby mają zróżnicowaną szerokość, to tą częścią kleszczy lekarz chwyta koronę lub korzenia zęba, gdy wymaga on usunięcia.

 

Wszystkie narzędzia, których używają stomatolodzy są wielokrotnego użytku. Można je wielokrotnie sterylizować bez obawy, że stracą swoje właściwości. To zasługa wysokiej jakości stali nierdzewnej wykorzystywanej do ich produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *