Inne

Jak zdefiniować proces rehabilitacji dzieci?

Rehabilitacja to dziedzina która z roku na rok coraz bardziej się rozwija. Jest wiele metod, które cieszą się coraz większą popularnością. Skuteczną formą jest także rehabilitacja dzieci. Niestety smutna prawda jest taka, że wiele nowonarodzonych dzieci jest objętych rehabilitacją już od chwili narodzin. Niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego fizjoterapeuty w tym zakresie. Jak się okazuje nie jest to łatwe zadanie, bo oprócz posiadanej wiedzy i tzw. „fachu w ręku” trzeba mieć także odpowiednie podejście do dzieci w tym zakresie. Istnieją różne rodzaje rehabilitacji, których zadaniem jest zintegrowanie dziecka do współpracy. Jedną z tego typu metod jest metoda sensoryczna.

Na czym polega integracja sensoryczna podczas rehabilitacji dzieci?

Każdy z nas posiada pięć zmysłów. Są to zmysły: wzroku, smaku, dotyku, słuchu i węchu. Zaburzenia choć w jednym ze zmysłów znacznie utrudniają życie codzienne i funkcjonowanie w społeczeństwie. Zaburzenia sensoryczne u dziecka można łatwo zobaczyć w życiu codziennym, np. jeżeli dziecko nie potrafi prawidłowo utrzymać sztućców podczas jedzenia, lub ma trudności z koncentracją, wtedy konieczna jest rehabilitacja dzieci. Cały proces terapii to nic innego jak nauka poprzedzona zabawą. Zajęcia zostały tak zaplanowane, aby młody człowiek nie myślał o dolegliwościach, a co najważniejsze chętnie wracał na kolejne etapy. Podczas zajęć wykorzystuje się także niektóre rzeczy, których zadaniem jest ułatwienie dziecku terapii, takie jak np. huśtawka, czy deskorolka. Dzięki terapii pacjent mający problemy z koncentracją skupia się na wykonywanych czynnościach.

Terapia dzieci dzięki muzyce

To rodzaj terapii z wykorzystaniem dźwięków muzycznych. Słuchanie muzyki również wpływa pozytywnie na koncentrację dziecka. Zwiększa także stabilność emocjonalną i poprawia zdolność w zakresie komunikacji. Ten rodzaj terapii pozwala także na wyciszenie i odprężenie dziecka. Poza tym forma terapii przez muzykę pokazuje także dziecku, że może jednocześnie słuchać muzyki i wykonywać także inną czynność, jak np. rysowanie obrazka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *