Inne

Jak rozpoznać ciąże u suki? – informacje i porady

Ciąża u suki to dość krótki, ale niezwykły czas. Oczekiwanie na pojawienie się na świecie małych szczeniąt jest stresujące i ekscytujące jednocześnie. Nie każdy właściciel wie jednak jak w ogóle rozpoznać ciąże u własnej suki. Oczywiście na myśl przychodzi zaraz usg zwierząt, ale badanie to wykonać można dopiero po pewnym czasie. Czy są zatem jakieś sposoby na wcześniejsze postawienie diagnozy? O tym poniżej.

Badanie krwi, usg zwierząt, obserwacja suki– sposoby na rozpoznanie ciąży

Mając podejrzenia, że suka może być w ciąży warto udać się z nią na wizytę kontrolną do lekarza. Doświadczony weterynarz po przebadaniu suki może zlecić wykonanie badania krwi lub też USG. Jednak takie wyniki dają stuprocentową pewność dopiero po pewnym czasie. Stąd też w pierwszych dniach ciąży nie są skuteczne. Weterynarz może jednak dokładnie przyjrzeć się zachowaniu suki i jak też wyglądzie jej narządów. Aby mieć pewność, że suka jest w ciąży, warto poczekać jednak do momentu, w którym możliwe do wykonania będzie usg zwierząt lub chociażby badanie krwi.

Kiedy można wykonać usg zwierząt w ciąży?

Badanie USG przeprowadzone może być dopiero na początku drugiego miesiąca ciąży suki. Jest to dość późno, gdy weźmie się pod uwagę, że cały okres ciąży to około 60 dni. Wcześniej jednak nie wykonuje się takiego badania, gdyż usg zwierząt nie potwierdza jeszcze ciąży, a może jedynie zaszkodzić szczeniakom. Właściciel suki musi, więc uzbroić się w cierpliwość, a do tego czasu może obserwować zachowanie suki, a także wygląd jej sutków, sromu czy też powiększanie się brzucha. Po wykonaniu USG opiekun może mieć stuprocentową pewność, że suka jest w ciąży, a dodatkowo może dowiedzieć się także ile szczeniaków, przyjdzie na świat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *