Grafika rastrowa

Grafika rastrowa

Jest fenomenem w świecie informatyki, w którym dynamicznie powstające wynalazki dyskwalifikują swoich protoplastów. Tymczasem grafika rastrowa od blisko pół wieku niezmiennie jest wszechobecna w wirtualnym świecie.

Powstała w latach 70. ubiegłego stulecia na potrzeby wyświetlania informacji na pierwszych monitorach CRT. Ma wady i zalety, lecz pomimo tego wciąż jest jednym z najpopularniejszych formatem plików graficznych.

Pixele i bitmapy

Grafika rastrowa zbudowana jest z pixeli, które mogą przyjmować różne wartości z palety barw. Obraz składa się więc z tysięcy lub setek tysięcy punkcików o określonych kolorach. Im więcej pixeli, tym bardziej szczegółowy obraz, ale i większy rozmiar pliku.

Pixele tworzą bitmapy, które zamienne nazywa się pixmapami. Przechowują one informacje o barwach poszczególnych pixeli i wykorzystywanej palety kolorów. Oprócz tego mogą gromadzą dane dotyczące na przykład daty wykonania zdjęcia czy nazwy aparatu.

Wady i zalety

Do niezaprzeczalnych zalet grafiki rastrowej zalicza się:

  • wierne odwzorowywanie kolorów i detali na zdjęciach;
  • łatwy retusz, korekcja i ogólny fotomontaż;
  • kilkadziesiąt rodzai kompresji;
  • duża popularność, dzięki której istnieje bardzo wiele programów do obróbki tego formatu graficznego.

Do wad zaliczyć należy spore rozmiary rozmiary plików graficznych oraz utratę jakości podczas powiększania i skalowania obrazów.

Wykorzystanie

Wady i zalety grafiki rastrowej determinują jej wykorzystanie głównie w fotografii cyfrowej i wszędzie tam, gdzie liczy się wierne odwzorowanie rzeczywistości. Nie mniej jednak grafika rastrowa wykorzystywana jest powszechnie w wirtualnym świecie, chociażby jako element stron internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *