Grafika komputerowa zwyczajowo kojarzy się z projektowaniem, czy tworzeniem gier komputerowych. Raczej z czymś związanym z matematyką i praktycznym wykorzystaniem. Można jednak wykorzystać ją w celach artystycznych! Ten szczególny rodzaj dzieł ma wielu zwolenników jak i przeciwników. Warto, więc przyjrzeć się mu bliżej.
Malarstwo cyfrowe
To dziedzina sztuki, która powstała w latach 90 XX wieku. Charakteryzuje się ona ogromną dowolnością wykonania i stylu. Jest ona bardzo szeroka. Obejmuje wszystkie prace, które powstały na ekranie komputera. Dzieła te nazywa się ogólnie infografikami lub grafikami cyfrowymi. Nawet Beksiński tworzył część swoich dzieł na komputerze. Do najczęściej wykorzystywanych do tego celu programów należą: Corel Painter IX.5, ArtRage, MyPaint, Photoshop, GIMP2, KanjiPainter, Pixia, YouPaint, AvancePaint, Tux Paint. Wiele z nich dostosowane jest do pracy na tablecie, więc można tworzyć je w każdym miejscu i czasie.
Specjalne kierunki kształcenia
Grafiki komputerowej można uczyć się nawet na uczelniach oraz wydziałach artystycznych. Przykładowo – na wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Często jest też umieszczana w programie nauczania na kierunku Informatyki Stosowanej. Trzeba też zaznaczyć, że jest to stosunkowo dochodowa dziedzina grafiki komputerowej. O ile prace są ciekawe, to mogą znaleźć wielu odbiorców gotowych za nie zapłacić lub zlecić wykonanie podobnych na szczególne zamówienie. Z tego powodu wielu studentów wybiera ten rodzaj sztuki jako swoją drogę zawodową.