Inne

Czym różni się zarządzanie budynkami komercyjnymi od zarządzania budynkami mieszkalnymi?

W dużych miastach można liczyć na szeroki wybór wśród firm zajmujących się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami. Każda wspólnota mieszkaniowa, która się zawiązuje, potrzebuje zarządcy, który będzie prowadził jej wszystkie interesy. Również nieruchomości komercyjne, takie jak galerie handlowe i budynki usługowe potrzebują osoby zarządzającej. N co warto zwrócić uwagę, poszukując odpowiedniego administratora? Czym różni się zarządzanie budynkami komercyjnymi od zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi?

Jaką rolę pełni zarządca we wspólnocie mieszkaniowej?

Na pewno wiele osób stwierdzi, że rola zarządcy jest w takiej sytuacji nieoceniona. To on opiekuje się wszystkimi częściami wspólnymi, jak klatki schodowe, piwnice, garaże, czy place zabaw. Poza tym, zajmuje się również prowadzeniem rachunków wspólnoty, opłacaniem jej bieżących faktur, czy księgowością. Dodatkowo, zarządca zajmuje się także wszelkimi drobnymi naprawami i planuje remonty części wspólnych. Celem administratora jest utrzymanie nieruchomości w jak najlepszym stanie, aby nie traciła ona nigdy na wartości, a co najwyżej zyskiwała. Dobry zarządca nieruchomości jest w stanie sprawić, że budynek cieszy się zainteresowaniem osób poszukujących mieszkań.

Jak wygląda zarządzanie budynkami komercyjnymi?

Budynki komercyjne pełnią zupełnie inną rolę od nieruchomości, które są zamieszkiwane. Oznacza to, że rola zarządcy jest nieco rozszerzona. Musi on dbać o nienaganny stan całego budynku i o to, aby zachęcał do skorzystania z usług firm, które najmują powierzchnie. Administrator często zajmuje się więc również kwestią promocji. Odpowiada za wynajem powierzchni reklamowych i rozliczanie. Zwykle jego odpowiedzialnością jest też parking, który znajduje się przed lub pod budynkiem. W zależności od tego, jakim rodzajem budynku komercyjnego zajmuje się zarządca, jego zadania mogą się od siebie nieco różnić. Takie kwestie uregulowane są w umowie, którą zarządca podpisuje z właścicielem budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *