Grafika wektorowa

Czym jest grafika wektorowa?

Grafika wektorowa zwana również geometryczną polega na zapisywaniu obrazu w formie figur geometrycznych. Każda z nich opisana jest za pomocą wzoru matematycznego. Dzięki temu użytkownik może swobodnie zmieniać rozmiar grafiki bez obawy o spadek jakości. Można wyróżnić grafikę dwuwymiarową oraz trójwymiarową. W drugim przypadku obraz stworzony jest z brył geometrycznych. Istnieje możliwość skonwertowania obrazu wektorowego do postaci rastrowej.

Gdzie wykorzystywana jest grafika wektorowa?


Grafika wektorowa najlepiej sprawdza się w przypadku prostych obrazów, gdzie nie ma dużej ilości detali. Nie sprawdzi się ona w przypadku, gdy chcemy uzyskać efekt fotorealizmu. Wartość wspomnieć, że obrazy wektorowe można swobodnie modyfikować. Mowa tutaj nie tylko o zmianie rozmiaru. Obraz można rozciągać, przekręcać, pochylać, przesuwać itd.
Do tworzenia grafiki wektorowej wykorzystywane są specjalistyczne programy. W sieci znajdziemy zarówno narzędzia płatne, jak i darmowe. Ich obsługa nie jest przesadnie skomplikowana, jednak wymagane są pewne umiejętności oraz wiedza.

Wady i zalety grafiki wektorowej


Podstawową wadą grafiki wektorowej jest długie renderowanie obrazu. Ponadto im więcej szczegółów, tym większa waga obrazu. Przy dużej ilości detali może okazać się, że waga pliku jest naprawdę wysoka.
Największa zaletą jest z pewnością opcja skalowania obrazu. Bez trudu można zmodyfikować wszelkie parametry grafiki. Plusem jest także możliwość użycia ploterów, czy też mozaikowy opis struktury. Z łatwością skonwertujemy grafikę wektorową do rastrowej, co również dla wielu osób będzie zaletą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *