Inne

Czym jest druk 3D?

Druk 3D cieszy się ogromną popularnością. Wiele osób z pewnością zetknęło się z tematem drukarek 3D, jednak tylko nieliczni mieli okazję zobaczyć, czy też przetestować takie urządzenie. Jest to technologia, która wciąż budzi wiele niejasności. Drukowanie przestrzenne (zwane również 3D) to nic innego, jak warstwowe nakładanie materiału budulcowego, a następnie jego spajanie. Odbywa się to w zgodzie z wcześniej przygotowanym projektem. W ten sposób można stworzyć gotowy model.

Materiały wykorzystywane w druku 3D


Podczas drukowania przestrzennego wykorzystuje się rozmaite materiały, a wszystko zależy od specyfiki danego modelu. W ten sposób można stworzyć zarówno bardzo proste oraz tanie elementy, jak i modele złożone z szeregu detali.
Do druku 3D wykorzystuje się m.in. termoplasty, żywice światłoutwardzalne, proszek gipsowy, sproszkowane tworzywa sztuczne, sproszkowane metale, papier, czy też folie.

Gdzie wykorzystywany jest druk 3D


Druk 3D zwykle jest wykorzystywany do tworzenia prototypów maszyn oraz urządzeń. Ponadto doskonale sprawdza się on w przypadku wytwarzania rozmaitych części oraz narzędzi. Jest to technologia stosowana w protetyce, czy też implantologii. Służy ona także do wytwarzania dekoracji oraz artykułów gospodarstwa domowego. Ilość zastosowań jest naprawdę ogromna – wynika to z faktu, że druk 3D jest relatywnie tani i szybki. Dodatkowym plusem jest możliwość łatwej modyfikacji projektu. Druk przestrzenny jest opłacalny zarówno podczas produkcji jednostkowej, jak i seryjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *