ClickTAG

Banery Flash od zawsze borykały się z problemem linkowania, czyli wywoływania strony docelowej po kliknięciu w baner lub w jeden z jego elementów. Ten przykład pokazuje jak działa przekazywania linku docelowego do wewnątrz banera Flashowego.

Linkowanie banera nie jest możliwe w kodzie HTML. Link musi zostać wywołany bezpośrednio z pliku Flash. Oczywiście możliwe jest wpisanie go przez projektanta banera i wysłanie gotowego banera do reklamodawcy ale co jeżeli link docelowy jest dynamiczny? Tak dzieje się na przykład w systemie śledzenia ilości kliknięć. Link docelowy prowadzi do strony systemu zliczającego kliknięcia oraz śledzącej użytkownika. Następnie po pobraniu danych o użytkowniku oraz zarejestrowaniu kliknięcia w systemie, strona pośrednicząca wywołuje stronę docelową. W uproszczeniu wygląda to tak jak poniżej.

 1. Kliknięcie w baner
 2. Wywołanie tymczasowej strony (system serwujący reklamy)
 3. Przekierowanie do strony klienta
Ponieważ adres linku pośredniego nie jest znany w momencie produkcji banera, ClickTAG to sprytny sposób na przekazanie linku do banera w formacie Flash. W momencie ładowania banera na stronę, link przypisywany jest do zmiennej i przekazywany do pliku Flash. Jedyne co musi zrobić projektant banera to przypisać do kliknięcia obiektu, wywołanie adresu zawartego w tej zmiennej.

Kod wewnątrz banera wygląda wtedy tak:

getURL(nazwazmiennej, "_blank");

gdzie nazwazmiennej zawiera pożądany link do wywołania (do strony pośredniczącej) a "_blank" to sposób otwarcia linku w nowym oknie.

Konwencja nazwy zmiennej przekazywanej do banera różni się w zależności od używanego systemu. Jest to najczęściej "clickTag", "ClickTAG" lub po prostu "click". Zmienna ta istnieje w filmie głównym czyli w obszarze nazw _root, zatem dla pewności należy poprzedzić dostęp do niej słowem _root.

Dzięki temu mechanizmowi możliwe jest zatem podłączenie banera do dowolnego linku, który nie musi być stały lub w ogóle znany przy produkcji banera. Wystarczy, że link przekażemy w podanej zmiennej a baner grzecznie wywoła podany link.

Wstawianie kodu clickTAG

Jak zatem wstawić kod do banera reklamowego we Flashu? Najczęœciej specyfikacja kodu wygląda następująco:

on (release) 
{
 getURL(_root.clickTag, "_blank");
}

Jak już wspomniano przy tworzeniu banera reklamowego we Flashu, link do strony www nie jest wpisywany bezpośrednio w pliku SWF lecz jest przekazywany przez zmienną nazywaną najczęściej clickTAG. Następnie baner po kliknięciu wywołuje funkcję getURL, podając jednocześnie ciąg znaków zawarty w zmiennej clickTAG jako adres docelowy wywołania strony.

Sposób 1

Aby uruchomić obsługę clickTAG dla całej powierzchni banera należy wybrać funkcję Film > Opcje Eksportu i zaznaczyć "Użyj ClickTAG". Kod zostanie dodany automatycznie i nie trzeba go nigdzie wpisywać.

Zaznaczenie opcji "Użyj ClickTAG" spowoduje automatyczne dodanie nowej przezroczystej warstwy typu button na całej powierzchni banera i ustawienie dla niej wymaganej akcji.

Sposób 2

Jeżeli w banerze jest tylko jeden element reagujący na wciśnięcia klawisza myszy, należy go zaznaczyć i wybrać komendę Akcja > Zwolnienie przycisku i wpisać kod w obsługę zdarzenia:

W zależności od różnych systemów zmienna clikcTag może mieć różne nazwy, spotykane zmienne to _root.click, _root.clickTag, _root.clickTAG, _level0.clickTag. Kod zwolnienia przycisku będzie wyglądał zatem następująco:
getURL(_root.clickTag, "_blank");

albo

getURL(_root.ClickTAG, "_blank");

albo

getURL(_root.click, "_blank");

itd...

W razie konieczności skonsultuj się z dostawcą systemu i dowiedz się jaka jest dokładnie nazwa zmiennej przekazujšcej link do banera Flashowego

Nie mam takiego elementu który mógły służyć jako element aktywny

W tym przypadku należy dodać element aktywny ręcznie na powierzchni całego banera i na wszystkich ramkach.
 1. Wybierz Film > Wstaw Matrycę
 2. Na matrycy (Master Frame) wybierz Wstaw > Obszar klikalny
 3. Dopasuj uchwytami obszar klikalny do rozmiaru ramki tak aby obejmował cały jej obszar
 4. Zaznacz obszar klikalny i wybierz Akcja > Zwolnienie przycisku
 5. Wklej kod ActionScript, na przykład
  getURL(_root.clickTag, "_blank");
  

No dobrze ale gdzie w banerze mam wpisać mój link?

Nigdzie! Link docelowy musisz jedynie podać swojemu reklamodawcy w dowolny sposób, na przykład emailem, smsem lub przedyktować przez telefon.

Co więcej w banerze nie wolno wpisywać żadnych własnych linków lub linkować elementów typu obrazki lub teksty albo co gorsza ustawiać link całej animacji w menu Film > Opcje Eksportu. Te linki w banerze zakłócają działanie clickTaga i spowodują odrzucenie banera przez system.

~ pozostałe przykłady ~Pobierz program Flash Designer

Chcesz skomentować ten tutorial?

Jeśli chcesz skomentować krótko ten artykuł, możesz napisać komentarz poniżej (długość do 255 znaków): *


Twój email: (tylko jeśli oczekujesz odpowiedzi)


W pole poniżej wpisz wynik działania matematycznego, cyfrę: 4+2+2 (podpowiedź: osiem).
Jest to zabezpieczenie przed spamem.

* pole wymagane

| Strona główna | Zamówienie | Pobierz | O programie | Wsparcie | Przykłady |
Copyright © 1999-2018 Selteco Flash Software. All rights reserved.